Wtorek 25.09.12 to ważny dzień dla naszego klubu. Odbyło się wówczas pierwsze funkcjonalne badania ruchu prowadzone przez fizjoterapeutę sportowego Krzysztofa Ruszkiewicza. Zanim jednak opowiemy Ci o tym, kilka słów wstępu.
W Chaos Gold Team jesteśmy świadomi tego, że trening jest jedynie wycinkiem sprawności fizycznej człowieka. Poza umiejętnościami, które ćwiczymy na treningach, jest jeszcze szereg innych czynników, które zazwyczaj w klubach sportowych są ignorowane. Na „dobre samopoczucie” w takim sensie, jak postrzegamy je w naszym klubie, mają wpływ następujące czynniki: dieta, zdrowie, sprawność fizyczna, czynniki psychiczne. Częstymi pobudkami do przyjścia na brazylijskie jiu-jitsu są: poprawa kondycji i/lub wyglądu (czyt. „zrzucenie brzuszka” 🙂 ). Uważamy jednak, że nie uda Ci się tego w pełni osiągnąć, jeśli szwankować będą inne elementy. Jednym z tych elementów są kontuzje, których na pewno doświadczyłeś, jeśli trenowałeś sport kontaktowy przynajmniej pół roku. W sportach walki kontuzje są nieuniknione – niestety. Co więcej, z powodu trybu życia, większość z nas cierpi na wady postawy – możemy nawet nie być ich świadomi. Wówczas niektóre ćwiczenia fizyczne mogą nawet pogarszać sytuację i nasilać ryzyko kontuzji.
Naszym długofalowym planem jest dostarczyć wszystkie elementy wpływające na Twoje dobre samopoczucie: jak najlepsze warunki do trenowania i najważniejsze – atmosferę pełną akceptacji dla Twoich ograniczeń (hehehe 🙂 ). Chcemy współpracować z lekarzem ortopedą, dietetykiem, fizjoterapeutą i mieć własną kantynę, gdzie będziesz mógł zjeść smaczne jedzenie, dzięki któremu mięśnie będą rosły same. Pierwszym krokiem w realizacji tego postanowienia było rozpoczęcie współpracy ze specjalistą od zdrowia – fizjoterapeutą sportowym.
Krzysiek jest doświadczonym rehabilitantem pracującym w wiodącej warszawskiej klinice ortopedycznej Ortopedika. W oparciu o istniejący system badania motoryki ruchu, zaprojektował system badania naszych zawodników. Składa się on z czterech etapów: ankiety medycznej, podstawowego badania zawierającego między innymi metrykę, zaawansowanego badania motorycznego analizującego ruch zawodnika, badań po upływie określonego czas weryfikujących czy zalecone metody przyniosły poprawę.
„Po co właściwie zaprzątać sobie tym głowę? Przecież wszystko ze mną ok” – myślisz sobie. Wykonaj zatem test:
- Chwyć kij oburącz, może być miotła, i unieś nad głowę, tak by Twoje ręce były wyprostowane.
- Zrób pełny przysiad, tyłkiem dotknąć pięt, tzw. „Ass To Grass”. Nie wolno Ci:
- Zgiąć rąk,
- Opuścić rąk do przodu,
- Pochylać się na boki
- Zginać kolana do środka, tzw. „lambada”
- Oderwać pięt od ziemi,
- Zgiąć kręgosłupa w żadnym momencie wykonywania przysiadu, czyt. pochylić się, garbić ani nic z tych rzeczy.
Jeśli udało Ci się wykonać ten podstawowy test bez trudu, to ze sporym prawdopodobieństwem rzeczywiście Twoja motoryka jest bez zarzutu. Jeśli jednak nie, wady mogą się nasilać, a kiedy zauważysz ich efekty będzie już boleć – bardzo.
Dzięki współpracy z Krzyśkiem każdy zawodnik naszego klubu otrzyma informacje:
- Czy występujące wady lub kontuzje wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą,
- Na jakie ćwiczenia powinien położyć nacisk
- Jakich ćwiczeń powinien unikać
Współpraca na osi Trener-Rehabilitant zaowocuje dodatkowo w postaci jeszcze ciekawszych elementów treningu kondycyjnego, który już teraz w dużej mierze opiera się o trening, wykorzystywany w rehabilitacji – trening stabilizacyjny.
Jako ciekawostkę na koniec dodamy, że z rehabilitantami współpracę rozpoczęła już spora część najlepszych na świecie zawodników. Jest wśród nich mistrz UFC kategorii półśredniej Georges St-Pierre.